onsdag 25. mars 2026

Kortreiste naturopplevelser i Stiftsgårdsparken

 I går var jeg en tur i Trondheim og hadde tatt med meg kameraet. Tok turen innom Stiftsgårdsparken for jeg var temmelig sikker på at der ville det i alle fall være mange duer jeg kan komme tett på.

Og de sviktet ikke! 





Om jeg følte meg litt dum der jeg lå på kne og knipset duer? Jada. Om jeg brydde meg? Neida. 

Det var en kråke der også, med litt pjusk stjert.


Den rakk nesten å fly ut av bildet før jeg rakk å trykke på utløseren, men jeg synes bildet ble litt kult allikevel!


Jeg hadde håpet på gråspurv også, men de var ikke der i dag, dessverre, men det byr seg vel flere anledninger! Man skal ikke kimse av kortreiste naturopplevelser! Og duer er rett og slett kule!




tirsdag 17. mars 2026

Storfangst!

 På lørdag var jentungen og jeg på bytur og vi var innom en kafe/bruktbutikk som heter Transit, de pleier å ha mye rart og jeg har kjøpt litt forskjellig der tidligere. Jeg var spent, for da jeg var der sist satt det to gamle dukker der, men de forble sittende, men denne gangen hadde jeg bestemt meg for å ta dem med hjem - om de fremdeles var der! Og det var de. Og der jeg satt på kne på golvet (jada) med den ene dukken i armkroken og så på den andre, så kom en av de ansatte bort til oss. "Det der er gamle dukker fra Tønsberg eller Drøbak," sa hun og jeg reiste meg og smilte, "De er nok fra Drøbak ja." Hun kommenterte at de var så tunge og jeg klappet den største dukka på hodet, "De er laget av pimpstein, det er derfor de veier en del." Hun smilte bredt, "Folk vet jo ikke hva dette er, så det var koselig at noen som kan det ser på dem!" Selvfølgelig ble de med hjem. Og i og med at det var Toilldag og de hadde 3 for 2 på alt, så ble det med en liten gummidukke også. Den var definitivt mer skummel enn søt, men ettersom jeg tross alt fikk den med på kjøpet, så hadde jeg ikke hjerte til å la den sitte igjen.

Dukkene viste seg å være:

Tullen fra Den Norske Dukkefabrikk i Drøbak, laget i pimpstein i perioden 1948-1953:



Babydukke, gutt, også i pimpstein fra perioden 1948-1953 og han er ifølge Dukkeboka en ganske sjelden dukke, det var jo ekstra stas!



Den siste dukka, den litt skumle dukke i tung og litt myk gummi hadde også en bakgrunnshistorie skulle det vise seg! Den er britisk, fra Morbit og heter Prince Charming Doll og ble laget i forbindelse med Kong Charles' fødsel i 1948! Det synes jeg var veldig kult! 



Han har fått øynene trykket litt inn og det er nok det som gjør at han ser litt skrekkfilm-aktig ut og han trenger definitivt nye klær! Han er bare 25 cm høy og han skal få en omgang med litt omsorg og kjærlighet etter hvert. 






onsdag 11. mars 2026

Anne Sofie fra Lærdal

Jeg tenker stadig at nå skal jeg ikke kjøpe flere dukker på en stund, men så dukker det opp en som bare går rett i hjertet og man klarer ikke å la være allikevel. Denne gangen er det en ulekt Anne Sofie fra Lærdal, hun er 46 cm høy og klærne er i alle fall gamle, om hun ble solgt med dem, vet jeg ikke.

Hun har vakre, klare øyne og nydelig mørkerød munn.

Hun har også alle øyenvipper og alle hårplugger intakt og også hårtofsen er som den skal være.


Hun kan stå på egne bein!


Kjolen hennes er så søt at den skal hun få beholde, det hender jeg bytter ut tøyet om det er veldig gammelt og/eller slitt, men denne er kjempesøt og i finfin stand, så den får hun ha på seg fortsatt.